neděle 16. února 2014

Singapur

Vstupní branou do Asie...


Když se Vykiwení ráno rozloučí se svou hostitelskou rodinou v Melbourne, čeká je pak 7-hodinový let do vstupní brány jihovýchodní Asie. Do Singapuru, města neuvěřitelné směsi kultur, barev a chutí. A kluci od nás mají za úkol zahrát si na průzkumníky a zmapovat celou zdejší kulturní diverzitu.

 

Ubytování mají nedaleko centra, blízko stanice metra. Ale, aby vše nebylo tak úplně hladké, hned jak najdou námi vybraný hostel, vše se zadrhává. Recepční neustále zmateně hledá něco v počítači a pak volá šéfovi, usmívá se a uklidňuje Vykiwené „fše dobré, nebát se“. A asi po hodině nakonec vede kluky k jejich posteli. Jaké je jejich překvapení, když místo v pokoji stojí před asi dvanáci tzv. kapslemi (což je vlastně taková postelová králikárna, ideálníjako trest třeba pro klaustrofobiky). To ovšem není to, co si kluci zarezervovali a tak to Michalovi nedá, a žádá o pokoj. Naargument, že „kapsle je lepší než pokoj“ nedá a tak za chvíli skutečně dostávají místo v pokoji pro osm. A tak můžou konečně v klidu vyrazit do města a hlavně na večeři.

 



 

Hned vedle hostelu je „food corner“ (jídelní kout), kde si můžou vybrat asi z 15 stánků, připravující Asijskou kuchyni. A tak za chvíli do sebe cpou rýži a vepřové žebírko na houbách a libují si. Celí nedočkaví pak jedou do centra města. Právě jsou totiž v plném proudu oslavy příchodu čínského Nového Roku - roku koně. A tak když vstoupí do Chinatownu (čínské čtvrti), všechny ulice září krom červených lampiónků i stádem svítících koní. Lukášovi svítí oči jako malému děcku. A tak navzory únavě z letu táhne Michala kolem. Ale po dalším bloudění ulicemi je již je opravdu pozdě, čas spánku. Oslavy nového roku je budou i tak pronásledovat následujících pár týdnů a zítra je taky den.

 


 

Na druhý den pro ně máme překvapení a když dorazí na námi dané místo, vyzvedne je naše Singapurská spojka a vede je do místní Umělecké galerie. V ní kromě shlédnutí výstavy moderního umění mají možnost zakusit něco z místních tradic při oslavách čínského Nového Roku. Malá lekce kaligrafie a za chvíli už mají Vykiwení napsáno své čínské přání k Novému Roku. Pak shlédnou tradiční Lví tanec (Lion Dance) - bubny a tanečníky v maskách lvů přinášející svým tancem štěstí do dalšího roku. Ty pak vidí v následujích dnech znovu a znovu, objíždět různá místa včetně hotelů a nákupních center podobně jako u nás čert s mikulášem - jen básničku jim říkat nemusíte.

 


 

Protože je Singapur velmi rušné, multikulturní město, jsou tu i promíchaná nejrůznější etnika. Pravých „místních“ tu je pomálu, daleko více tupotkáte malajců, číňanů nebo indů. A podle toho tu jsou i různorodá náboženství. V Malé Indii (Little India) tak brzy Michal s Lukášem najdou hinduistické chrámy, kde se za vůně vonných tyček, barev ovocných darů a hudebního doprovodu bubnů a trubek uctívá početná božstva. Hned vedle najdou jedenz mnoha čínských chrámů, zdobených bohatě draky a červenými lampiony a silně provoněné vonnými tyčkami, které lidé rozsvěcí, aby bůh posvětil jejich modlitby.


 

Když pak popojdou do Arabské čvrti, ocitnou se před budovou, která jako by vypadla z pohádek tisíce a jedné noci. Je to zdejší mešita, kde se zdejší věřící chodí až pětkrát denně pomodlit. Ještě si prohlídnou zdejší starý islámský hřbitov, který je tvořen náhrobky, které tak trochu připomínají zdobné nohy od stolu. A pro dnešek náboženskou stezku opouštějí. Musejí však odivovat, že ač jsou kolikrát chrámy různých náboženstvích doslova vedle sebe, nevře mezi nimi boj. K multikulturní pohodě napomáhá i obrovský výběr pouličních restaurací s jídly z čínské, arbské, indické, korejské a kdovíjeké ještě kuchyně. Vykiwení se snaží poctivě ochutnávat, kde to jde. A zatím vidíme, že bez obav snědí téměř cokoliv.


 

Singapur je ale kromě starých čtvrtí, chrámů a jídla plný také výškových budov v super-moderním centru. A to zajímají hlavně Michala. Pro něj máme další den připravenou vyhlídku na vrcholu Marina Bay Sands hotelu, kdyse může kochat výhledem z 57 patra: Tam je rychlovýtah vrhl asi za půl minuty. Ledovou kávu si tu vychutnají hned vedle legendráního infinity-pool - bazénu, jehož hladina jako by přepadávala přes okraj střechy. Výhled do okolí je téměř dechberoucí. Pod nimi rozlehlá Singapurská botanická zahrada, do které se podívají za chvíli a za ní na hladině moře čeká stovku velkých nákladních lodí. Singapur je totiž jedním znejrušnějších námořních uzlů světa. Námořní ruch a obchod obecně je i jeden ze zdrojů místního bohatství.

 

Čínský nový rok se slaví téměř tři týdny a v jejich průběhu se krom průvodů, tygřích tanců a spousty rodinných záležitostí pořádají i oslavy pro veřejnost. Na jednu z nich Vykiwení „zabloudili“ a mohli se tak pokochat úžasným divadlem – svítící papírové čínské chrámy, brány a další výzdoba, jako v pohádkovém světě. Nachvíli můžou sledovat i různorodá kulturní vystoupení v jakési čínské obdobě „Ein kessel buntes“.


 

Aby byla návštěva kulturních rozmanitostí úplná, musí další den ještě absolvovat návštěvu místního zabavného parku Universal Studia.Tím se jim dostává něco americké kultury v asijském světě. Vykiwení tak mají možnost vidět svět Shreka, Transformers, Mumie a dalších filmových šlágrů, přeměněných do podoby adrenalinových atrakcí. Nahlédnou, jak probíhá akce ve filmovém studiu a nakonec sledují show dle filmu Vodní svět s pravými výbuchy a explozemi. Projdou si stánky suvernýrů a nakonec musí konstatovat, že přeci jen asijské světy Singapuru jsou jim milejší.

 

Ale to už uzrál čas pohnout s Vykiwenými zase kousek dále. Posíláme je tak autobusem směrem do Malajsie. Při překračování hranice kupodivu Michal zjistí, že se se svými žvýkačkami v Singapuru mohl stát trestancem. Žvýkačky jsou tu totiž ilegální. Proč asi?

 

Co čeká Vykiwené v Malajsii? Bude tam už ta pravá Asie? Přežije jejich trávicí systém další ochutnávání asijské kuchyně bez úhony? Sledujte a dozvíte se...

 

GALERIE:

- Singapur 1

- Singapur 2

1 komentář:

  1. kluci, vice fotek z botanické zahrady, ... to muselo být něco!!!!

    OdpovědětVymazat